archiwum

Recenzje

LILI LILIANA – „Szczaw”, 2014, (CD)

Nie jest to przypadek odosobniony, bowiem katalogi polskich niskonakładowych wydawców fonograficznych od lat obfitują w podobnie wydane produkcje. „Szczaw” Liliany to własnoręcznie wykonana okładka (digipack) z szarej tektury, pomalowana (jeszcze pachnie!) w fioletowo-zielone, niby od niechcenia paski z ręcznie wpisanymi danymi. W środku znajdziemy już drukowaną, rozkładaną mini książeczkę z tekstami i zdjęciami tworzącą (biorąc pod uwagę kierunek studiów Ady) filmowe kadry. Grzbiet przewiązano sznurkiem, a może kawałkiem włosów? Lili Liliana oprócz tego, że oczywiście śpiewa (po polsku!), gra na gitarze, perkusji, pianinie, dzwonkach i innych bliżej nie określonych instrumentach, a także odpowiada za produkcję albumu, który został zarejestrowany w domowym studiu.


„Szczaw”  zawiera 12 utworów utrzymanych w minimalistycznym stylu, pozornie delikatnych, a jednak nie mogących – wbrew pozorom –  rozpaść się, z minuty na minutę podnosząc nastrój. Redundancja, Zasypianie, M., to tylko kilka ciekawych rozwiązań które usłyszymy na płycie obfitującej (traktując temat zwięźle) w zaskakujące aranżacje. Dawno nie słyszałem tak ciekawego 100 procentowego „zrób to sam” projektu z elbląskiego podwórka, który chociażby fanom Sarah Jaffe, Lotte Kestner czy Marie Fisker powinien przypaść do gustu. Wydawnictwo jak przystało na niezależną tradycję jest oczywiście mocno limitowane i dostępne tylko na koncertach. Polecam! 

 

Płyta do odsłuchu:

www.youtube.com i lili-liliana.bandcamp.com

 

KB, www.muzycznyelblag.pl, 30.09.2015, ©

  • Encyklopedia w Radiu Malbork 90,4 FM

    Zapraszamy we wtorek (30.04) od godz. 19:00 do słuchania audycji "Z innej bajki" w Radiu Malbork 90,4 FM w której m.in. wywiadu telefonicznego na temat elbląskiej sceny muzycznej i książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” udzieli Krzysztof Bidziński. Zostaną zaprezentowano nagrania elbląskich wykonawców. W programie także: roots, reggae, punk, rock, hardcore, ska i muzyka alternatywna. Audycja trwa dwie godziny (19-21). Prowadzenie i realizacja: Grzegorz 'leoN' Nowaliński i Robert 'robak' Parafiniuk. Radia słuchaj także w sieci www.radiomalbork.fm. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Pocztówki dźwiękowe w Polityce

    W najnowszym wydaniu czasopisma Polityka, nr 31/2019 w artykule „Pocztówki dźwiękowe – fenomen PRL” Mirosława Pęczaka, przeczytacie o historii pocztówek dźwiękowych o których opowiedzieli m.in.: Krzysztof Bidziński, Maria Szabłowska, Krzysztof Szewczyk oraz Tadeusz Woźniak. Tygodnik dostępny jest w wersji cyfrowej i papierowej. Polecamy! O pocztówkach dźwiękowych przeczytacie także obszernie w art. popularnonaukowym „Pracownie Pocztówek Dźwiękowych” (K. Bidziński, Elbląg 2021).
     

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Teraz Rocku

    Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

    czytaj więcej
  • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

    Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

    czytaj więcej