archiwum

Recenzje

MARLA CINGER – „Hexagon”, Nasiono Records, 2011, (CD)

Mini album Marli Cinger tym razem został nagrany w rozszerzonym składzie bo oprócz Kucharskiej, Miegonia i Wrońskiego (wszyscy z Kiev Office), Adama Olesiejuka (nie ma już w składzie), usłyszymy nowe nabytki. Na gitarze akustycznej zagrał Artur Bieszke, a na klawiszach Tomasz Garstkowiak odpowiedzialny także za nagranie i produkcję. Nowa Marla odkłada żarty na bok i proponuje więcej melancholijnych nastrojów oraz urozmaiconych instrumentalnie form. Teksty wyśpiewane „pół na pół” stwarzają pozytywny odbiór. 


Płytę rozpoczyna „All in the Wrong” ze swoim wspaniałe chropowatym (gryzie w gardło)  brzmieniem gitary oraz rozładowującymi napięcie smaczkami elektronicznymi. W utworze „Startujemy” sączą się leniwie trip-hopowe pląsy, sinusoidalne dźwięki, które w połączeniu z tekstem mogą wprowadzić słuchacza w posępny nastrój. Posłuchaj tego gdy masz depresję, na pewno nie przeżyjesz. W „Kissing The Ground” (reggae/rock) to pozorna chwila wytchnienia od absurdów.

 

Światełko w tunelu pojawia się w „Czym prędzej”. Tutaj kontrastują ze sobą brzmienia przesterowanej i akustycznej gitary (quasi PJ Harvey), elektroniczne wstawki, dobre rytmy perkusyjne, przestrzenne solówki Miegonia w stylu Kiev Office oraz oczywiście liryczna przewrotność Kucharskiej dopinająca całości – „Rozkopane ulice, wystaje krwioobieg rur. Ja ci niedobrze życzę. Podkopany stary mur. Rozpadam się, na szmelc, stare gazety, guziki, filiżanki, na drobne monety. Zimne ręce w ziemi, przecinają wodną żyłę, podziemnymi drogami, chodzą rozklepani, zgaś żarówkę w piwnicy, zgaś serce płonące, czarny kawałek węgla, wynieś je na ulice”. Do radia z tym marsz!

 

Płytę kończy stopniowany „Hexagon”, który za sprawą oktaw basowych, pozornie stonowanej lecz surowej gitary oraz elektronicznych dodatków zamyka emocjonalny sześciokąt. Kto zna nastrój PJ Harvey, chociażby z płyt „Dry” czy „Rid of Me”, powinien polubić w tym wydaniu Marlę Cinger, bowiem mini album „Hexagon” zostawia otwarte furtki i wciąga.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 31.07.2013

  • Encyklopedia w Teraz Rocku

    Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

    czytaj więcej
  • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

    Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

    czytaj więcej
  • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

    Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

    W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

    czytaj więcej
  • Loopcyfer

    Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

    czytaj więcej