Mini album Marli Cinger tym razem został nagrany w rozszerzonym składzie bo oprócz Kucharskiej, Miegonia i Wrońskiego (wszyscy z Kiev Office), Adama Olesiejuka (nie ma już w składzie), usłyszymy nowe nabytki. Na gitarze akustycznej zagrał Artur Bieszke, a na klawiszach Tomasz Garstkowiak odpowiedzialny także za nagranie i produkcję. Nowa Marla odkłada żarty na bok i proponuje więcej melancholijnych nastrojów oraz urozmaiconych instrumentalnie form. Teksty wyśpiewane „pół na pół” stwarzają pozytywny odbiór.
Płytę rozpoczyna „All in the Wrong” ze swoim wspaniałe chropowatym (gryzie w gardło) brzmieniem gitary oraz rozładowującymi napięcie smaczkami elektronicznymi. W utworze „Startujemy” sączą się leniwie trip-hopowe pląsy, sinusoidalne dźwięki, które w połączeniu z tekstem mogą wprowadzić słuchacza w posępny nastrój. Posłuchaj tego gdy masz depresję, na pewno nie przeżyjesz. W „Kissing The Ground” (reggae/rock) to pozorna chwila wytchnienia od absurdów.
Światełko w tunelu pojawia się w „Czym prędzej”. Tutaj kontrastują ze sobą brzmienia przesterowanej i akustycznej gitary (quasi PJ Harvey), elektroniczne wstawki, dobre rytmy perkusyjne, przestrzenne solówki Miegonia w stylu Kiev Office oraz oczywiście liryczna przewrotność Kucharskiej dopinająca całości – „Rozkopane ulice, wystaje krwioobieg rur. Ja ci niedobrze życzę. Podkopany stary mur. Rozpadam się, na szmelc, stare gazety, guziki, filiżanki, na drobne monety. Zimne ręce w ziemi, przecinają wodną żyłę, podziemnymi drogami, chodzą rozklepani, zgaś żarówkę w piwnicy, zgaś serce płonące, czarny kawałek węgla, wynieś je na ulice”. Do radia z tym marsz!
Płytę kończy stopniowany „Hexagon”, który za sprawą oktaw basowych, pozornie stonowanej lecz surowej gitary oraz elektronicznych dodatków zamyka emocjonalny sześciokąt. Kto zna nastrój PJ Harvey, chociażby z płyt „Dry” czy „Rid of Me”, powinien polubić w tym wydaniu Marlę Cinger, bowiem mini album „Hexagon” zostawia otwarte furtki i wciąga.
Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 31.07.2013
W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.
czytaj więcejKonferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.
czytaj więcej24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejPaństwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego.
czytaj więcej