archiwum

Recenzje

Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk, vol. 2, RG, NCK, 2017, (CD)

Dwupłytowy album „Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk, vol. 2” zawiera nagrania zrealizowane w radiowym studiu w latach 2014-2015. Jak powiedział jeden z producentów koncertów – Kamil Wicik: „kompilacja miała z jednej strony promować zespoły trójmiejskie, a z drugiej strony ma pokazywać naszą działalność” (radiogdansk.pl). Świat jest mały, a muzyczny jeszcze mniejszy, czego przykładem jest zawarcie na krążku sporo elbląskiej krwi wydanej przez Dominika Bukowskiego, Marcina Gawdzisa, zespół Etna Kontrabande zawierający w składzie Marcina „Siekiera” Siekierkę znanego m.in. z elbląskiego Peaceful Cooperation, ale na płycie nie usłyszymy jego gry oraz zespół Sounds Like The End Of The World.


Jakby tego jeszcze było mało, to drugi z producentów koncertów Radosław Jachimowicz (NCK) urodził się także w Elblągu. Do "lokalnego" kotła można wrzucić także Przemka Dyakowskiego, który romansował z el jazzem i niejednokrotnie grywał w MDK czy w Krypcie z elbląskimi muzykami.

 

 

Wybór totalnie subiektywny i bardzo spontaniczny: Blindead & Piotr Grudziński – „Ab7sence” (feeling à la Mad Season czy Pearl Jam. Chyba najlepsze dla mnie...), Funkloopy – „Zaloguj się na parkiet” (m.in. za wokal i sakso-trąbkową sekcję), Czarne Kwiaty – „Marzyciele” (wipersowski riff), State Urge – „Before the dawn” (nie jestem fanem Pink Floyd ale momenty były), Etna Kontrabande – „Betonowa kwestia” (naturalnie za bujanie), Przemek Dyakowski & Take It Easy – „Mr. D” (nadal bez rozczarowania), Maria Ka – „Gdybyś” (za barwę i urodę, chociaż P.J. Harvey już mi się osłuchała), Olo Walicki Kaszebe II – „Kontrabas” – „Kontrabas to moje jarzmo i jazzowy krzyż. Ja wiem, że Jezus miał gorzej, bo mnie przynajmniej nie biją” (...). Inni wykonawcy prezentują się równie ciekawie.

 

Pomimo rozpiętości stylistycznej nastrój kompilacyjny został sensownie dobrany i dlatego nie nuży nawet z braku innych ciekawych trójmiejskich i okolicznych zespołów, ale wiem, że niektóre z nich zostały już udokumentowane chociażby na składankach Nasiono Records czy Gdynia w Stereo. Kompilacja nie jest na sprzedaż. Jak ją zdobyć? Śledźcie konkursy w Radiu Gdańsk i Nadbałtyckie Centrum Kultury.

 

 

KB, www.muzycznyelblag.pl, 10.03.2017, ©

  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

    W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

    O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

    czytaj więcej