Elblążanin na wyjeździe od wielu lat pokazuje, że ma coś do powiedzenia w muzyce elektronicznej spod szyldu Klausa Schultza czy Jean-Michel Jarra z domieszką rocka progresywnego. W latach 90 grał w elbląskiej rock-progresywnej grupie Labirynt. Ich nagranie usłyszymy na kompilacji „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać” wydaną przez firmę Heaven w 1994 r. Na swoim koncie ma zarejestrowanych siedem autorskich płyt oraz z Władysławem Komendarkiem (ex-Exodus) album „Unexplored Secrets Of REM Sleep”. Rudź to nie tylko muzyk. Jest także popularyzatorem astronomii, autorem książek i przewodników.
Instrumentalne płyty zwykle nie pozostawiają wyboru. Takie propozycje odbieram jako ścieżki dźwiękowe do filmów, przedstawień teatralnych czy programów telewizyjnych. W tym przypadku zdaje to egzamin, bowiem muzyka proponowana przez Przemka doskonale się do tego nadaje. Od pierwszych dźwięków „Stroll Along The Paths On A Chip” można wyczuć inne światy. W bardziej klimatycznym, zbudowanym na pasażach ambientowych utworze „Neuronal Disorders Inside A Silicon Brain”, harmonicznie dynamicznym „The Race Towards A Knowledge”, „Giant Leap For Mankind” nagrany wspólnie z Dominikiem Chmurskim oraz „Home Again” z Matthew „Sax” Campbellem wyczuwamy typowe stopniowanie napięcia, mieszanie barw, elektroniczne rytmiczne tła. Można zaryzykować twierdząc, że to muzyka relaksacyjna, a z pewnością wskazana do słuchania wieczorową porą. Jednak nie na sen, bowiem na rozbudzenie zaserwowano pigułkę w postaci „Short Message To Tomorrow”, gdzie mocny bit i ciekawa linia melodyczna nie pozwoli Ci zapomnieć, że żyjesz. W swoim czasie muzyka Rudzia mogłaby bez problemu udźwiękowić telewizyjne programy popularnonaukowe typu „Kwant” (w podkładzie emitowano utwór „Equinoxe 5” Jean Michel Jarre'a) czy „Sonda” (Mike Vickers – „Visitation”).
Podoba mi się produkcja. Brzmienie syntezatorów oraz pluginy nie trącą plastikową nudą wczesnego MIDI, które można było często spotkać u niektórych twórców spod znaku „El-music”. Rudź poszukuje od lat i trzyma poziom. Chce nawiązać kontakt z obcymi. Wysyła sygnały w przestrzeń i liczy na cud. Nie siedzę namiętnie w tym gatunku muzycznym ale ten album to zdecydowanie produkt eksportowy. Aha...Rudź ma ich jeszcze więcej w zanadrzu.
Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 31.07.2013
Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".
czytaj więcejZapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.
czytaj więcejWywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).
czytaj więcejW styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!
czytaj więcejSolowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”. W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.
czytaj więcej