Elblążanin na wyjeździe od wielu lat pokazuje, że ma coś do powiedzenia w muzyce elektronicznej spod szyldu Klausa Schultza czy Jean-Michel Jarra z domieszką rocka progresywnego. W latach 90 grał w elbląskiej rock-progresywnej grupie Labirynt. Ich nagranie usłyszymy na kompilacji „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać” wydaną przez firmę Heaven w 1994 r. Na swoim koncie ma zarejestrowanych siedem autorskich płyt oraz z Władysławem Komendarkiem (ex-Exodus) album „Unexplored Secrets Of REM Sleep”. Rudź to nie tylko muzyk. Jest także popularyzatorem astronomii, autorem książek i przewodników.
Instrumentalne płyty zwykle nie pozostawiają wyboru. Takie propozycje odbieram jako ścieżki dźwiękowe do filmów, przedstawień teatralnych czy programów telewizyjnych. W tym przypadku zdaje to egzamin, bowiem muzyka proponowana przez Przemka doskonale się do tego nadaje. Od pierwszych dźwięków „Stroll Along The Paths On A Chip” można wyczuć inne światy. W bardziej klimatycznym, zbudowanym na pasażach ambientowych utworze „Neuronal Disorders Inside A Silicon Brain”, harmonicznie dynamicznym „The Race Towards A Knowledge”, „Giant Leap For Mankind” nagrany wspólnie z Dominikiem Chmurskim oraz „Home Again” z Matthew „Sax” Campbellem wyczuwamy typowe stopniowanie napięcia, mieszanie barw, elektroniczne rytmiczne tła. Można zaryzykować twierdząc, że to muzyka relaksacyjna, a z pewnością wskazana do słuchania wieczorową porą. Jednak nie na sen, bowiem na rozbudzenie zaserwowano pigułkę w postaci „Short Message To Tomorrow”, gdzie mocny bit i ciekawa linia melodyczna nie pozwoli Ci zapomnieć, że żyjesz. W swoim czasie muzyka Rudzia mogłaby bez problemu udźwiękowić telewizyjne programy popularnonaukowe typu „Kwant” (w podkładzie emitowano utwór „Equinoxe 5” Jean Michel Jarre'a) czy „Sonda” (Mike Vickers – „Visitation”).
Podoba mi się produkcja. Brzmienie syntezatorów oraz pluginy nie trącą plastikową nudą wczesnego MIDI, które można było często spotkać u niektórych twórców spod znaku „El-music”. Rudź poszukuje od lat i trzyma poziom. Chce nawiązać kontakt z obcymi. Wysyła sygnały w przestrzeń i liczy na cud. Nie siedzę namiętnie w tym gatunku muzycznym ale ten album to zdecydowanie produkt eksportowy. Aha...Rudź ma ich jeszcze więcej w zanadrzu.
Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 31.07.2013
W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.
czytaj więcejKonferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.
czytaj więcej24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejPaństwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego.
czytaj więcej