archiwum

Recenzje

„SAMPLER VOL. 1”, Nasiono Records, 2010, (CD)

„Muzyczny gang” tak określił Nasiono Records jego założyciel Karol Schwarz. Kompilację „Sampler vol.1” prezentującą dorobek wydawnictwa otwiera Karol Schwarz All Stars z nagraniem „Looking for...” nagrane w 2007 r. dla nieistniejącego Salut Records. „Looking for...” to transowa elektronika emitująca trzaski, szumy. Monotonne gitarowe brzmienia niczym mantra, hipnotyzują. Na wyjście z eksperymentalnego szału otrzymujemy Asię i Koty. „Hazy Morning” to nastrojowa akustyczna gra ze zjawiskowym śpiewem coś w klimatach Sary Jaffe („Swelling”) lub Evi Vine („In This Moment”) – ten sam melancholijny minimalizm zawierający akustyczne brzmienia oraz ambientowe smaczki.


Kiev Office w „Zapomnij już teraz” oczyszcza atmosferę i w indie rockowej zwiewności wprowadza melodyjne fluidy z wieloznacznym tekstem. Datadisk i ich „Aceton Girl” to znowu romans z eksperymentalną, przemysłową elektroniką. Dronowa transowa melodia i mechaniczne frazy budują spięciowy nastrój. Chwilę relaksu proponuje Borys Kossakowski, instrumentalną grą na fortepianie w „Waking Up”, która doskonale miksuje się z Towarami Zastępczymi serwującymi „Lunę”. Poetycka forma (fantastyczny nastrój) utworu z klubowym, jazzowym podkładem przez melorecytację nawiązuje trochę do klimatu proponowanego przez duet Świetlicki & Ostrowski. Mirna Ray – „Shvitayo” (zjawiskowo spokojne), Folder – „I Wish” śpiewa Joanna Kuźma (...) pięknie ulotne. Szelest Spadających Papierków – „Heino Live”, industrialnie przesterowane dronowe ambicje,  dźwiękowy ból. Efektvol – „Reducer” to elektronika w stylu Kraftwerk czy Jean Michel Jarre. Te brzmienie synteazatora... hmm całkiem znane i lubiane barwy.

 

Reszta samplerowskich utworów proponowanych przez Bartłomieja Wołyńca, Popsysze, Prawatt, Dub Zespół, Marlę Cinger – „Mózg” (z płyty „Congs) czy Szybkie Banany są utrzymane w podobnej konwencji. „Sampler vol. 1” zawiera brzmienia eksperymentalne, nu-jazzowe, alternatywne, elektroniczne, hipnotyczne, industrialne, akustyczne... uff, czego tam nie? Popu? Ależ przecież jest! „Przemycił” go Popsysze. A więc różnorodność. Samplera nie polecam bojącym się zmian. W sprzedaży są już nowe, warte uwagi produkcje.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl,  5.08.2013

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej