archiwum

Recenzje

„SAMPLER VOL. 1”, Nasiono Records, 2010, (CD)

„Muzyczny gang” tak określił Nasiono Records jego założyciel Karol Schwarz. Kompilację „Sampler vol.1” prezentującą dorobek wydawnictwa otwiera Karol Schwarz All Stars z nagraniem „Looking for...” nagrane w 2007 r. dla nieistniejącego Salut Records. „Looking for...” to transowa elektronika emitująca trzaski, szumy. Monotonne gitarowe brzmienia niczym mantra, hipnotyzują. Na wyjście z eksperymentalnego szału otrzymujemy Asię i Koty. „Hazy Morning” to nastrojowa akustyczna gra ze zjawiskowym śpiewem coś w klimatach Sary Jaffe („Swelling”) lub Evi Vine („In This Moment”) – ten sam melancholijny minimalizm zawierający akustyczne brzmienia oraz ambientowe smaczki.


Kiev Office w „Zapomnij już teraz” oczyszcza atmosferę i w indie rockowej zwiewności wprowadza melodyjne fluidy z wieloznacznym tekstem. Datadisk i ich „Aceton Girl” to znowu romans z eksperymentalną, przemysłową elektroniką. Dronowa transowa melodia i mechaniczne frazy budują spięciowy nastrój. Chwilę relaksu proponuje Borys Kossakowski, instrumentalną grą na fortepianie w „Waking Up”, która doskonale miksuje się z Towarami Zastępczymi serwującymi „Lunę”. Poetycka forma (fantastyczny nastrój) utworu z klubowym, jazzowym podkładem przez melorecytację nawiązuje trochę do klimatu proponowanego przez duet Świetlicki & Ostrowski. Mirna Ray – „Shvitayo” (zjawiskowo spokojne), Folder – „I Wish” śpiewa Joanna Kuźma (...) pięknie ulotne. Szelest Spadających Papierków – „Heino Live”, industrialnie przesterowane dronowe ambicje,  dźwiękowy ból. Efektvol – „Reducer” to elektronika w stylu Kraftwerk czy Jean Michel Jarre. Te brzmienie synteazatora... hmm całkiem znane i lubiane barwy.

 

Reszta samplerowskich utworów proponowanych przez Bartłomieja Wołyńca, Popsysze, Prawatt, Dub Zespół, Marlę Cinger – „Mózg” (z płyty „Congs) czy Szybkie Banany są utrzymane w podobnej konwencji. „Sampler vol. 1” zawiera brzmienia eksperymentalne, nu-jazzowe, alternatywne, elektroniczne, hipnotyczne, industrialne, akustyczne... uff, czego tam nie? Popu? Ależ przecież jest! „Przemycił” go Popsysze. A więc różnorodność. Samplera nie polecam bojącym się zmian. W sprzedaży są już nowe, warte uwagi produkcje.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl,  5.08.2013

 • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

  Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

  czytaj więcej
 • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

  Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

  czytaj więcej
 • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

  Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

  W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

  O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

  czytaj więcej