archiwum

Recenzje

The Shipyard – „Teleportacja” / „Święto Strachów”, Nasiono Records, 2013, (CD)

Singiel zawierający trzy utwory „Teleportacja” i „Święto Strachów” (plus wersja radio edit) został wydany kopertowo jako 55 wydawnictwo Nasiono Records w 2013 r. Utwór „Teleportacja” – nie mogę uciec od porównań z grupą The Pixies, to wina czystego, metalicznego brzmienia basu i tej rockowej lekkości. Ten utwór to stylówka Shipyard’a z debiutanckiej płyty. Dobrze wypada Jurewicz śpiewając po polsku lecz przydałoby się więcej prowokacji.


„Święto Strachów” w wykonaniu The Shipyard to przygoda. Rozpoczyna koszmarnie nastrojowe brzmienie syntezatora oraz rytmiczny bieg basowy nadający specyficznego klimatu. Zdecydowanie Anna Miądowicz (flet, alt) oraz wspaniały sopran Katarzyny Kliś (chórki) wprowadzają oniryczny nastrój, troszkę wpadający w ton Pań z grupy Księżyc. Nakładanie się brzmień np. fletu na gitarę – nie ukrywam lubię takie miksy, powodują kapitalne zestawienie. Ten utwór ma dziwne według mnie rozbicie. Oryginał ma tak samo – „Święto Strachów” to interpretacja utworu grupy Dżamble (jazz-rockowej ekipy powstałej w 1966 r. w Krakowie), jakby dwa połączone ze sobą motywy, zupełnie nie pasujące do siebie światy ostatecznie łączące się w przyzwoitą całość. Jazz-rockowa poetyka obsypana pomorską melancholią. Nie ukrywam, że preferuję dźwięki powalające na kolana powodujące nostalgię.

 

The Shipyard pokazało jak wydobyć coś nowego z klamotu. „Święto Strachów” w ich wykonaniu jest według mnie lepsze od oryginału, czyli pokazali się doskonale od strony aranżacyjnej. Ciekawe czy zespół wprowadzi więcej brzmień fletu i damskich chórków na najnowszej płycie. Dla mnie byłaby bomba!

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 29.07.2013

  • Encyklopedia w Teraz Rocku

    Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

    czytaj więcej
  • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

    Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

    czytaj więcej
  • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

    Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

    W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

    czytaj więcej
  • Loopcyfer

    Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

    czytaj więcej