archiwum

Recenzje

The Shipyard – „Teleportacja” / „Święto Strachów”, Nasiono Records, 2013, (CD)

Singiel zawierający trzy utwory „Teleportacja” i „Święto Strachów” (plus wersja radio edit) został wydany kopertowo jako 55 wydawnictwo Nasiono Records w 2013 r. Utwór „Teleportacja” – nie mogę uciec od porównań z grupą The Pixies, to wina czystego, metalicznego brzmienia basu i tej rockowej lekkości. Ten utwór to stylówka Shipyard’a z debiutanckiej płyty. Dobrze wypada Jurewicz śpiewając po polsku lecz przydałoby się więcej prowokacji.


„Święto Strachów” w wykonaniu The Shipyard to przygoda. Rozpoczyna koszmarnie nastrojowe brzmienie syntezatora oraz rytmiczny bieg basowy nadający specyficznego klimatu. Zdecydowanie Anna Miądowicz (flet, alt) oraz wspaniały sopran Katarzyny Kliś (chórki) wprowadzają oniryczny nastrój, troszkę wpadający w ton Pań z grupy Księżyc. Nakładanie się brzmień np. fletu na gitarę – nie ukrywam lubię takie miksy, powodują kapitalne zestawienie. Ten utwór ma dziwne według mnie rozbicie. Oryginał ma tak samo – „Święto Strachów” to interpretacja utworu grupy Dżamble (jazz-rockowej ekipy powstałej w 1966 r. w Krakowie), jakby dwa połączone ze sobą motywy, zupełnie nie pasujące do siebie światy ostatecznie łączące się w przyzwoitą całość. Jazz-rockowa poetyka obsypana pomorską melancholią. Nie ukrywam, że preferuję dźwięki powalające na kolana powodujące nostalgię.

 

The Shipyard pokazało jak wydobyć coś nowego z klamotu. „Święto Strachów” w ich wykonaniu jest według mnie lepsze od oryginału, czyli pokazali się doskonale od strony aranżacyjnej. Ciekawe czy zespół wprowadzi więcej brzmień fletu i damskich chórków na najnowszej płycie. Dla mnie byłaby bomba!

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 29.07.2013

  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

    W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

    O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

    czytaj więcej