archiwum

Recenzje

The Shipyard – „We Will Sea”, Nasiono Records, 2012, (CD)

Industrialne sekundy na wstępie utworu „The Shipyard” mogą zmylić. Grupa uderza nas niczym młot między oczy, serwując klimat rodem z dorobku Marilyn Manson w najlepszym okresie. Czyli przesterowany krzyczący wokal w refrenie (ta Cobainowska końcówka wrzasku), ostre riffy, ciekawe sample oraz dynamizm perkusyjny. Dobre wejście.


Najlepsze według mnie utwory na płycie to wszystkie w których słyszę pasję. Wspomniany „The Shipyard”, „Free Fall” (coś jak Filter), „Music Is The Only Chance” (Marilyn Manson – za bas i perkusję), „Fire Like Desire”. W „Między kobietą a mężczyzną” podoba mi się akcentowanie, pauzowanie frazy gitarowej dającej efekt tzw. kopa. Ciekawie schowana ściana dźwięku. Na pierwszym planie czysty wokal Jurewicza, trochę drażni mnie w tym przypadku polskim tekstem. Słychać tutaj echa Cool Kids Of Death (gdy krzyczy „w dialogu”). Debiutancką płytę wieńczy utwór „Free Of Drugs”, śpiewany po polsku tekst wraz z dźwiękami nastraja swoim pesymizmem, jest wspaniale impresjonistyczny, uwielbiam go.

 

Słuchając tej płyty mam masę skojarzeń. Czyli raczej dobrze. Grupa miesza, jest rytmicznie, nastrojowo, delikatnie i szorstko. Wybaczcie moje ciągłe porównywania do innych wykonawców (powinni być znani osłuchanym) ale na ich przykładach można w prosty sposób ukazać o co Shipyard’om chodzi lecz tak naprawdę nic nie jest pewne. Słuchacz decyduje sam. Nowa płyta ma ukazać się niebawem, a zapowiadający ją singiel „Teleportacja”/„Święto Strachów” daje do myślenia. Tylko błagam! Rozwińcie chociażby specjalnie dla mnie klimat aranżacyjny „Święta Strachów” z naciskiem na większy udział Kliś i Miądowicz.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 30.07.2013

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

  Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

  W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej