archiwum

Recenzje

TRAUMA – „Karma Obscura”, Witching Hour Productions, 2013, (CD)

Trauma przez 25 lat (wliczając Thanatosa, 1988) gościła na ponad 20 produkcjach. Pomimo, że nie słucham namiętnie metalu, mam wszystkie fizyczne, oryginalne, oficjalne wydania grupy na kasetach i płytach plus kilkanaście kompilacji oraz DVD. Posiadam je głównie z kolekcjonerskiego obowiązku (idea elbląskiej encyklopedii muzycznej). Najbardziej lubię intra na płytach grup metalowych, to taka cisza przed burzą. Nie inaczej jest w tym przypadku „The Prelude to Annihilation” przygotowuje nas na smakowitą, death metalową ucztę. Często zastanawiam się czy grają automaty czy ludzie? Precyzyjna, konkretna jazda. Sekcja w połączeniu z riffami „Mistera” oddaje nam rzemiosło najwyższej próby, solówki, tematy... sensowny walec dopełnia growl „Chudego”.


Co może więcej napisać laik metalowy? A to, że płyta jest tak samo dobra (mocna) jak ostatnie produkcje Traumy, wchodzi w umysł i nie pozostawia obojętnym, serwując kilka brzmieniowym nowości. Słuchając Vadera czy Behemotha w porównaniu z Traumą nie odczuwam zbytniej różnicy. Zatem dodajmy Traumie cykliczny pakiet promocyjny – jeśli czyta to bogata wytwórnia to niech skontaktuje się z grupą, i niech także regularnie miażdzy metalowy szoł-biznes u boku „największych”.

 

Warto odnotować fakt, że Trauma jest czwartym elbląskim zespołem, a w zasadzie pierwszym stacjonarnie działającym, bowiem Rynkowski, Książkiewicz, Kwietniewska to kariery wypracowane w PRL poza Elblągiem, który w historii muzycznej miasta bezkonkurencyjnie dominuje fonograficznie. Od 1990 r. na swoim koncie grupa ma wydanych około 25 płyt (studyjne, kompilacje, koncerty) przez profesjonalne polskie i zagraniczne firmy fonograficzne. Więcej danych w „Katalogu elbląskich fonogramów (1973-2013)”. Zatem jaka jest karma? Oczywiście traumatyczna!

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 27.08.2013, ©

 

 

 • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

  Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

  czytaj więcej
 • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

  Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

  czytaj więcej
 • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

  Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu ESKA 94,1 FM

  W sobotę (11.05) o godz. 8:30 w magazynie reporterów radia ESKA Elbląg 94,1 FM, posłuchacie rozmowy Krzysztofa Jaworskiego z Krzysztofem Bidzińskim na temat nowego wydania „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Słuchajcie także w Internecie.

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM

  O planach wydawniczych szóstej edycji „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” posłuchacie 9 maja o godz. 8:15 w audycji historycznej „Elbląg wczoraj, Elbląg dziś”, w rozmowie Michaliny Rozbickiej z Krzysztofem Bidzińskim w Polskim Radiu Elbląg 103,4 FM. Słuchajcie także przez Internet.

  czytaj więcej