archiwum

Recenzje

TRAUMA – „Karma Obscura”, Witching Hour Productions, 2013, (CD)

Trauma przez 25 lat (wliczając Thanatosa, 1988) gościła na ponad 20 produkcjach. Pomimo, że nie słucham namiętnie metalu, mam wszystkie fizyczne, oryginalne, oficjalne wydania grupy na kasetach i płytach plus kilkanaście kompilacji oraz DVD. Posiadam je głównie z kolekcjonerskiego obowiązku (idea elbląskiej encyklopedii muzycznej). Najbardziej lubię intra na płytach grup metalowych, to taka cisza przed burzą. Nie inaczej jest w tym przypadku „The Prelude to Annihilation” przygotowuje nas na smakowitą, death metalową ucztę. Często zastanawiam się czy grają automaty czy ludzie? Precyzyjna, konkretna jazda. Sekcja w połączeniu z riffami „Mistera” oddaje nam rzemiosło najwyższej próby, solówki, tematy... sensowny walec dopełnia growl „Chudego”.


Co może więcej napisać laik metalowy? A to, że płyta jest tak samo dobra (mocna) jak ostatnie produkcje Traumy, wchodzi w umysł i nie pozostawia obojętnym, serwując kilka brzmieniowym nowości. Słuchając Vadera czy Behemotha w porównaniu z Traumą nie odczuwam zbytniej różnicy. Zatem dodajmy Traumie cykliczny pakiet promocyjny – jeśli czyta to bogata wytwórnia to niech skontaktuje się z grupą, i niech także regularnie miażdzy metalowy szoł-biznes u boku „największych”.

 

Warto odnotować fakt, że Trauma jest czwartym elbląskim zespołem, a w zasadzie pierwszym stacjonarnie działającym, bowiem Rynkowski, Książkiewicz, Kwietniewska to kariery wypracowane w PRL poza Elblągiem, który w historii muzycznej miasta bezkonkurencyjnie dominuje fonograficznie. Od 1990 r. na swoim koncie grupa ma wydanych około 25 płyt (studyjne, kompilacje, koncerty) przez profesjonalne polskie i zagraniczne firmy fonograficzne. Więcej danych w „Katalogu elbląskich fonogramów (1973-2013)”. Zatem jaka jest karma? Oczywiście traumatyczna!

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 27.08.2013, ©

 

 

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej