archiwum

Recenzje

TRAUMA – „Karma Obscura”, Witching Hour Productions, 2013, (CD)

Trauma przez 25 lat (wliczając Thanatosa, 1988) gościła na ponad 20 produkcjach. Pomimo, że nie słucham namiętnie metalu, mam wszystkie fizyczne, oryginalne, oficjalne wydania grupy na kasetach i płytach plus kilkanaście kompilacji oraz DVD. Posiadam je głównie z kolekcjonerskiego obowiązku (idea elbląskiej encyklopedii muzycznej). Najbardziej lubię intra na płytach grup metalowych, to taka cisza przed burzą. Nie inaczej jest w tym przypadku „The Prelude to Annihilation” przygotowuje nas na smakowitą, death metalową ucztę. Często zastanawiam się czy grają automaty czy ludzie? Precyzyjna, konkretna jazda. Sekcja w połączeniu z riffami „Mistera” oddaje nam rzemiosło najwyższej próby, solówki, tematy... sensowny walec dopełnia growl „Chudego”.


Co może więcej napisać laik metalowy? A to, że płyta jest tak samo dobra (mocna) jak ostatnie produkcje Traumy, wchodzi w umysł i nie pozostawia obojętnym, serwując kilka brzmieniowym nowości. Słuchając Vadera czy Behemotha w porównaniu z Traumą nie odczuwam zbytniej różnicy. Zatem dodajmy Traumie cykliczny pakiet promocyjny – jeśli czyta to bogata wytwórnia to niech skontaktuje się z grupą, i niech także regularnie miażdzy metalowy szoł-biznes u boku „największych”.

 

Warto odnotować fakt, że Trauma jest czwartym elbląskim zespołem, a w zasadzie pierwszym stacjonarnie działającym, bowiem Rynkowski, Książkiewicz, Kwietniewska to kariery wypracowane w PRL poza Elblągiem, który w historii muzycznej miasta bezkonkurencyjnie dominuje fonograficznie. Od 1990 r. na swoim koncie grupa ma wydanych około 25 płyt (studyjne, kompilacje, koncerty) przez profesjonalne polskie i zagraniczne firmy fonograficzne. Więcej danych w „Katalogu elbląskich fonogramów (1973-2013)”. Zatem jaka jest karma? Oczywiście traumatyczna!

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 27.08.2013, ©

 

 

  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję Macieja Krzywińskiego o książce Elbląska Encyklopedia Muzyczna. Czasopismo do nabycia w salonach prasowych oraz sklepach internetowych. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024 – konferencja

    Konferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg Compilation

    24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!

    czytaj więcej
  • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

    W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Pewex. Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego

    Państwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego. 

    czytaj więcej