Członkowie Zagan Acoustic to absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W skład zespołu wchodzą: Paweł Zagańczyk – akordeon, Jakub Kubała – klarnet, Joachim Łuczak – skrzypce oraz Jarosław Stokowski – kontrabas, chociaż jak zostało napisane na okładce płyty, ten zespół nigdy nie został założony...
Nagrań dokonano w studiu koncertowym Radia Gdańsk w 2011 roku. Album zawierający autorskie kompozycje, wydano własnym sumptem w maju 2013 r. Jest on podsumowaniem pięcioletniej działalności grupy. Co mamy w środku (czarno-biały klimat okładki) ładnie wydanego albumu? Muzykę bez wątpienia filmową. Na wyróżnienie zasługują utwory „Zima”, „Tango cukrowej trzpiotki” – plus za niskie dźwięki kontrabasu, ciekawie zaaranżowany „Nie swinguj” oraz „Minimalna muzyka” lecz tak naprawdę na wyróżnienie zasługują wszystkie kompozycje bowiem są dobrze zaaranżowane oraz mogą stanowić pewną całość, opowiadaną historię. Bez wątpienia ich muzyka nadaje się do udźwiękowienia przedstawienia teatralnego czy jako ścieżka dźwiękowa do filmu. Klimat tworzony przez muzyków przenosi nas stopniowo w kolejne krajobrazy za pomocną doskonale dawkowanych tematów muzycznych. Taki urok albumów instrumentalnych, że trzeba myśleć, lecz nie będzie z tym problemu, dźwięki absorbują.
Sprawdzam w Internecie czy zespół dorobił się już teledysku. Nie znalazłem. Panowie! Warto zrobić obraz do muzyki. Animacja lub ciekawy temat filmowy wzmocni Waszą muzykę medialnie oraz ukaże inny wymiar kwartetu.
Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 26.07.2013
W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.
czytaj więcejKonferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.
czytaj więcej24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejPaństwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego.
czytaj więcej