archiwum

Recenzje

Zagan Acoustic – „3:1”, wydanie własne, 2013, (CD)

Członkowie Zagan Acoustic to absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W skład zespołu wchodzą: Paweł Zagańczyk – akordeon, Jakub Kubała – klarnet, Joachim Łuczak – skrzypce oraz Jarosław Stokowski – kontrabas, chociaż jak zostało napisane na okładce płyty, ten zespół nigdy nie został założony...


Nagrań dokonano w studiu koncertowym Radia Gdańsk w 2011 roku. Album zawierający autorskie kompozycje, wydano własnym sumptem w maju 2013 r. Jest on podsumowaniem pięcioletniej działalności grupy. Co mamy w środku (czarno-biały klimat okładki) ładnie wydanego albumu? Muzykę bez wątpienia filmową. Na wyróżnienie zasługują utwory „Zima”, „Tango cukrowej trzpiotki” – plus za niskie dźwięki kontrabasu, ciekawie zaaranżowany „Nie swinguj” oraz „Minimalna muzyka” lecz tak naprawdę na wyróżnienie zasługują wszystkie kompozycje bowiem są dobrze zaaranżowane oraz mogą stanowić pewną całość, opowiadaną historię. Bez wątpienia ich muzyka nadaje się do udźwiękowienia przedstawienia teatralnego czy jako ścieżka dźwiękowa do filmu. Klimat tworzony przez muzyków przenosi nas stopniowo w kolejne krajobrazy za pomocną doskonale dawkowanych tematów muzycznych. Taki urok albumów instrumentalnych, że trzeba myśleć, lecz nie będzie z tym problemu, dźwięki absorbują.

 

Sprawdzam w Internecie czy zespół dorobił się już teledysku. Nie znalazłem. Panowie! Warto zrobić obraz do muzyki. Animacja lub ciekawy temat filmowy wzmocni Waszą muzykę medialnie oraz ukaże inny wymiar kwartetu.

 

 

Krzysztof Bidziński, www.muzycznyelblag.pl, 26.07.2013

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

  Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

  W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej