1 stycznia 2011 r. w wersji tradycyjnej ukazała się pionierska książka "ELBLĄSKA ENCYKLOPEDIA MUZYCZNA 1945-2010" autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego, wydana przez Centrum Sztuki Galeria EL. Książka sfinansowana przez Prezydenta Elbląga. Publikacja jako egzemplarz obowiązkowy jest dostępna w bibliotekach na terenie kraju. NAKŁAD WYCZERPANY!
Rozdano już wszystkie egzemplarze „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej 1945-2010”. Książka cieszyła się dużą popularnością. W ciągu zaledwie kilku dni blisko trzysta sztuk bezpłatnej publikacji trafiło do zainteresowanych osób.
- Bardzo mnie cieszy zainteresowanie elblążan. Okazuje się, że wiele osób ceni sobie przeszłość muzyczną naszego miasta, a także aktywnie uczestniczyło w tworzeniu jej historii - zarówno jako słuchacze, jak i muzycy – powiedział autor publikacji Krzysztof Bidziński.
Wydanych zostało pół tysiąca egzemplarzy. Ponad połowa trafiła do zainteresowanych tematem elblążan, reszta to tzw. egzemplarze obowiązkowe, które znajdą się w bibliotekach w różnych miejscowościach na terenie całego kraju.
- Został zrobiony pierwszy duży krok w kierunku ułożenia muzycznej układanki naszego miasta, ale ciągle napływające materiały świadczą o tym, że temat będzie i musi być kontynuowany. W 2015 r. ukaże się druga część książki obejmująca 70 lat historii elbląskiej muzyki – dodał Krzysztof Bidziński.
Anna Kleina, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga
O książce "EEM 45-10" mówi wydawca i mecenat: Jarosław Denisiuk (Dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL) oraz Bożena Sielewicz (Naczelnik Wydziału Kultury Urząd Miasta, Elbląg)
Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim autorem publikacji "EEM 45-10"
Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".
czytaj więcejSolowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”. W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.
czytaj więcejWychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!
czytaj więcejTym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!
czytaj więcejDzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).
czytaj więcej