archiwum

Wydawnictwa

Elbląska Encyklopedia Muzyczna 1945-2010

1 stycznia 2011 r. w wersji tradycyjnej ukazała się pionierska książka "ELBLĄSKA ENCYKLOPEDIA MUZYCZNA 1945-2010" autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego, wydana przez Centrum Sztuki Galeria EL. Książka sfinansowana przez Prezydenta Elbląga. Publikacja jako egzemplarz obowiązkowy jest dostępna w bibliotekach na terenie kraju. NAKŁAD WYCZERPANY!


Rozdano już wszystkie egzemplarze „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej 1945-2010”. Książka cieszyła się dużą popularnością. W ciągu zaledwie kilku dni blisko trzysta sztuk bezpłatnej publikacji trafiło do zainteresowanych osób.

 

- Bardzo  mnie cieszy zainteresowanie elblążan. Okazuje się, że wiele osób ceni sobie przeszłość muzyczną naszego miasta, a także aktywnie uczestniczyło w tworzeniu jej historii - zarówno jako słuchacze, jak i muzycy – powiedział autor publikacji Krzysztof Bidziński.

Wydanych zostało pół tysiąca egzemplarzy. Ponad połowa trafiła do zainteresowanych tematem elblążan, reszta to tzw. egzemplarze obowiązkowe, które znajdą się w bibliotekach w różnych miejscowościach na terenie całego kraju.

- Został zrobiony pierwszy duży krok w kierunku ułożenia muzycznej układanki naszego miasta, ale ciągle napływające materiały świadczą o tym, że temat będzie i musi być kontynuowany. W 2015 r. ukaże się druga część książki obejmująca 70 lat historii elbląskiej muzyki – dodał Krzysztof Bidziński.


Anna Kleina, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga

 

 

O książce "EEM 45-10" mówi wydawca i mecenat: Jarosław Denisiuk (Dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL) oraz Bożena Sielewicz (Naczelnik Wydziału Kultury Urząd Miasta, Elbląg)


Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim autorem publikacji "EEM 45-10" 

 

 

  • Pewex. Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego

    Państwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego. 

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.

    czytaj więcej
  • Kaliningrad herbaciarnia restauracja

    Herbaciarnię, kawiarnię i restaurację Kaliningrad otworzono w lipcu 1979 roku przy ul. 12 Lutego. Organizowano w niej m.in. dyskoteki i dancingi na których występowały nie tylko elbląskie zespoły. Obecnie funkcjonuje tam Bar & Restauracja Kalinka.

    czytaj więcej
  • Automat Muzyczny Meloman Fonica Unitra

    Automaty muzyczne „Meloman” i „Fonica” tzw. „szafy grające” były produkowane w latach 60. i 70. XX wieku, przez Łódzkie Zakłady Radiowe „Fonica” Unitra przy ul. Wróblewskiego 16/18 w Łodzi. Na przestrzeni lat wyprodukowano modele: M-110, M-120, M-122, M-123. Automaty muzyczne odtwarzały singlowe płyty winylowe (45 obrotów na minutę). W Elblągu funkcjonowały w kawiarniach, restauracjach, klubach, barach i stołówkach.

    czytaj więcej
  • Baltona. Sklepy wolnocłowe (Duty Free Shops)

    Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” założono w 1946 roku. W latach 80. XX wieku, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego (WPHW) i Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego (PHZ) „Baltona” S.A., otworzyli w Elblągu nowy sklep towarowy. W sklepach wolnocłowych (Duty Free Shops) „Baltony” dostępny był sprzęt radiowo-telewizyjny, magnetofony i gramofony m.in. firm Fischer, Hitachi, Otake, Schneider, Sony. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe, aparaty fotograficzne, a także papierosy, alkohole, słodycze, napoje, warzywa i owoce.

    czytaj więcej