24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
Zespoły znajdujące się na Metal Elbląg Compilation działały głównie w latach 90. XX wieku, po 2000 r., a niektóre grają obecnie, współtworząc nie tylko elbląską scenę muzyczną.
Pomimo różnorodności gatunkowej jaka funkcjonuje w Elblągu, to także zespoły wykonujące różne odmiany metalu reprezentowały miasto w kraju i za granicą, koncertując na festiwalach, goszcząc w fanzinach, prasie, w radiu i telewizji, kręcąc wideoklipy, wydając autorskie demówki, albumy, kompilacje własnym sumptem i w profesjonalnych firmach fonograficznych oraz w Internecie.
Składy elbląskich zespołów metalowych przenikały się, co można odczytać w biografiach grup w książce Elbląska Encyklopedia Muzyczna, tworząc czasami z jednego zespołu dwa następne, z nową jakością, co ukazuje twórczy charakter elbląskich muzyków.
Celem kompilacji Metal Elbląg Compilation jest przypomnienie fanom zróżnicowanej muzyki metalowej grup: Thanatos, Trauma, Christ's Flesh, Neandertal, Dar Semai, Demise, Lafayn, Enter Chaos, Immemorial, Mistrust, Ultrax, które jako z pierwszych elbląskich grup metalowych, wydawały albumy w firmach fonograficznych. Na składance usłyszymy także składy: Chemia i Aeonian, które pomimo założenia ich w Gdańsku i Warszawie, współtworzą muzycy grający w latach 80. i 90. XX wieku w elbląskich grupach metalowych. Składanka pełni funkcję przewodnika przez historię i teraźniejszość muzyki metalowej w Elblągu.
W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję Macieja Krzywińskiego o książce Elbląska Encyklopedia Muzyczna. Czasopismo do nabycia w salonach prasowych oraz sklepach internetowych. Polecamy!
czytaj więcejKonferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.
czytaj więcej24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejPaństwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego.
czytaj więcej