archiwum

Wywiady

Elbląska Encyklopedia Muzyczna

Zawsze interesowała mnie przeszłość lokalnej scena muzycznej i byłem ciekaw ile było zespołów i co grały oraz jak przebiegała ich kariera muzyczna. W pewnym okresie mojego życia te pragnienia wiedzy nasiliły się i za sprawa Internetu postanowiłem owy projekt zrealizować.


- Encyklopedia…- a co to takiego?

Elbląska Encyklopedia Muzyczna to strona, która pełni role przewodnika, encyklopedii, swoistego kompendium wiedzy na temat Sceny Muzycznej miasta Elbląga. Każde pokolenie inaczej "eksperymentowało", tworzyło muzykę, bawiło się. Dzięki tej stronie wielu artystów poczuło, że nie tworzyło, bądź nie tworzy w próżni. Warto ciągle krzewić idee i nie pozwolić na ich zapomnienie, ponieważ są one istotne dla miłośników muzyki elbląskiej, historyków muzycznych oraz samych zespołów. Przy okazji chciałbym gorąco podziękować tym wszystkim muzykom, osobom, które zaangażowały się w proces aktualizacji owej strony, przysyłając materiały. Dzięki tej stronie wspomnienia ożyją na nowo. Po to ta strona powstała, aby to, co było dla niektórych ważne, zostało uwiecznione i pokazane innym.

- Skąd pomysł na encyklopedie i od czego się zaczęło?

Zawsze interesowała mnie przeszłość lokalnej scena muzycznej i byłem ciekaw ile było zespołów i co grały oraz jak przebiegała ich kariera muzyczna. W pewnym okresie mojego życia, pragnienia wiedzy nasiliły się i za sprawą Internetu postanowiłem projekt zrealizować. W 2005 roku powstała pierwsza, bardzo prosta w sensie merytorycznym i technicznym strona internetowa. Cały czas zbierałem materiały. Udało mi się również przekonać elbląskich muzyków do nadsyłania materiałów i bardzo jestem im za to wdzięczny. Dzięki Ich pomocy udokumentowałem prawie 40-letnią historię zespołów muzycznych z gatunków muzyki rozrywkowej. Serdecznie dziekuję także autorom poszczególnych artykułów, którzy wyrazili zgodę na przedruk swoich prac naukowych. Warto dodać, że prace o muzyce elbląskiej napisane zostały m.in. przez cenionych muzykologów, prof. dr. z Polski, co powinno automatycznie podnieść wartość merytoryczną witryny. Efektem mojego wysiłku jest strona internetowa, która powstała w marcu 2007 roku. Oczywiście strona jest cały czas aktualizowana.

- Na stronie jest ponad 100 zespołów, to dużo informacji i jeszcze więcej czasu poświeconego na ich zdobywanie…Jak ludzie reagowali na to, ze chcesz przypomnieć ich kapele? Niektóre z nich powstawały 20 lat temu…

 Ludzie, a przede wszystkim zespoły zareagowały pozytywnie na mój apel, prośbę i pomagali mi. Podawali namiary na innych muzyków, kierowali mnie na konkretne osoby jak również sami udostępniali swoje archiwum. Wymienianie Ich z nazwisk jest złożonym procesem dlatego powiem, że podziękowania należą się wszystkim. Ci co pomogli i czytają ten wywiad, wiedzą kogo mam na myśli. Wszyscy podeszli do tematu z powagą i pewnie z ciekawości, bo na stronie obecnie jest ponad 120 zespołów. Dużo zespołów na przykład z lat osiemdziesiątych, tworzyło w późniejszym okresie inne grupy i w związku z tym, tworzyły się prawdziwe rodziny muzyczne, przenikające się składy, podobna muzyka, stąd w wyniku powiązań było łatwiej dotrzeć od jednego zespołu do następnego.

- Na stronie można obejrzeć zdjęcia, posłuchać muzyki – czy internauci często ja odwiedzają?

 Strona powstała 1 marca 2007 roku, lecz statystyki były prowadzone dopiero od 1 kwietnia i od tego okresu system statystyk naliczył dość sporą ilość wejść na stronę Muzycznego Elbląga. Na stronę wchodzą ludzie prawie z całej Europy oraz Ameryki Północnej (z Illinois – pozdrowienia dla byłej elblążanki Karoliny Rzeplińskiej) i z Australii i Oceanii. Ze strony można pobrać za darmo muzykę oraz obejrzeć wideoklipy plus przeczytać biografie zespołów. Oczywiście traktuje statystyki z lekkim przymrużeniem oka, jednak cieszy fakt zainteresowania tematem przez czytelników. Sądzę, że nie zostanie to odebrane jak przechwałka lecz mamy stała liczbę czytelników i to mnie najbardziej cieszy.

- A co było najtrudniejsze w całym tym przedsięwzięciu?

 Zrobienie strony internetowej od strony technicznej. Tylko to. Strona w przyszłości ulegnie przemianie. Będzie profesjonalna. Nie jestem webmasterem, ale poradziłem sobie z tym problemem sam jak umiałem najlepiej. Świadom jestem jej słabej jakości technicznej lecz zawartość strony i poruszony temat sądzę, że broni się sam. Jestem studentem historii więc całą uwagę skupiam na przekopywaniu muzycznych materiałów archiwalnych, a informatykę pozostawiam specjalistom. Każdy odgrywa swoją rolę jak umie najlepiej.

- A co teraz..? Jakie plany związane ze strona i nie tylko?

Nawiązuje kontakty z lokalnymi mediami. Jak już wiadomo od 26 lipca 2007 r. ukazują się dzięki zainteresowaniu tematem promocji muzyki elbląskiej, przez naczelnego tej gazety (Nasz Elbląg) Rafała Gruchalskiego, artykuły o Elbląskiej Scenie Muzycznej. Udało się również nawiązać współpracę z Radiem EL, którego szef Paweł Kasperczyk wyraził zainteresowanie współpracą i zgodził się na emisję programu muzycznego. Audycje nadawane są od 9 września 2007 roku w każdą niedzielę po godzinie 18. Prowadzenie Krzysztof Jaworski, miks nagrań Krzysztof Bidziński z okazjonalnym udziałem podczas sporadycznie przeprowadzanych wywiadów z muzykami.

Okazjonalnie ukazują się artykuły w gazecie Tydzień w Elblągu (wersja wirtualna oraz papierowa) jak również póki co, na wirtualnych łamach Dziennika Elbląskiego. Na przełomie listopada i grudnia 2007 roku, na antenie Radia Grudziądz w audycji "Puszka Pandory" można było usłyszeć muzykę elbląskich zespołów. Prowadzenie: Wojciech "Diovis" Szymański. Być może ukaże się program muzyczny zrealizowany przez Eksperymentalną Młodzieżową Inicjatywą Telewizyjną, a prezentowany w TV Elbląskiej. Prowadzenie: Krzysztof Jaworski, Joanna Żondłowska i inni. Muzyką elbląskich zespołów udało się zainteresować nie tylko lokalne media. Kilka polskich stacji internetowych oraz tych które można usłyszeć w tradycyjnym odbiorniku, nadaje również muzykę elbląskich grup. Trwają również rozmowy nad rozszerzeniem działalności dotyczącej promocji Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej jak również sfinalizowanie kilku lokalnych przedsięwzięć. Aktualnie trwają prace nad pozycją książkową pt.: „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” – od średniowiecza do współczesności. 

Cieszy mnie fakt, zainteresowania muzyką naszego regionu przez inne rozgłośnie i uważam, że nie ma znaczenia skąd pochodzi muzyka, ważne aby niosła za sobą wartość artystyczną. Uważam, że Elbląg ma w sobie ogromy potencjał muzyczny, świadczy o tym ilość oraz jakość muzyki generowanej przez zespoły, solistów z różnych instytucji muzycznych, które zaprezentowane są na stronie Muzycznego Elbląga. Warto promować nasze miasto pod tym względem, bez podziału na gatunki muzyczne oraz ideologie. Liczy się przede wszystkim dobra muzyka!Wywiad 6 września 2007 r. przeprowadził K. Jaworski, emisja nastąpiła 9.09.2007 r. w pierwszej audycji „Muzyczny Elbląg” w Radiu EL. Ta sama treść z lekkimi modyfikacjami, została opublikowana przez: J. Żondłowska, Czytelnicy piszą, Jubileusz Muzycznego Elbląga, Dziennik Elbląski, nr 51 (16. 585), 29.02.2008, s. 10.

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej