archiwum

Wywiady

Pokojowa współpraca się opłaca

Koncerty to dobra okazja do sprawdzenia co słychać u danej ekipy. Takim impulsem do rozmowy jest występ PEACEFUL COOPERATION, który odbędzie się 1 września o godz. 22 na Baltic Music Stage w Sopocie na “Hipodromie” w ramach "Baltic Games Extreme Sports Festival". Z muzykami grup Funk Jello, Pump, Clon, Peaceful Cooperation rozmawiał Krzysztof Bidziński.


Funk Jello pomimo goszczenia na pięciu krajowych kompilacjach nie wydał nigdy oficjalnie materiału. Pokładaliście w powodzenie grupy większe nadzieje?

 

Jarosław „Yoga” Polański: Z Funk Jello trafiliśmy w splot słoneczny pokolenia, które się nami zachłysnęło ze wzajemnością. Byliśmy święcie przekonani, że będziemy graniem zarabiać na życie. Robiliśmy odpowiednią muzykę w odpowiednim czasie. Wcale tego nie planowaliśmy ale masa ludzi się tym jarała. Najlepszym przykładem jest „ogórek”. Napisałem ten tekst dla żartu, bo na jakiejś stacji dostałem zepsutego ogórka, a „scyzoryk” lal się akurat z każdego radia. „SP Records” wydało ten numer na składaku, a Robert Leszczyński przeprowadził analizę literacka mojego tekstu na łamach Playboya twierdząc, że jest to protest-song (hehe) i nagle było o nas słychać. Ale FJ nigdy nie był naprawdę dobrym zespołem. Gitary były za miękkie, a ja nadal nie potrafię śpiewać (hehe) lecz sukces był. Parę dobrych festiwali, masa koncertów, nastoletnie fanki i kilka naprawdę niezapomnianych sesji nagraniowych. FJ się skończyło, bo tak naprawdę nie mieliśmy już razem nic do powiedzenia. Chłopaki złapali „tripa” na trip-hop i zaczęli robić „SOJE” z Anią Książkiewicz, która całkiem przypadkiem była dziewczyna gitarzysty. Zagrali nawet support przed Massive Attack w Kongresowej! Jeden z lepszych koncertów na jakich byłem.

 

Peaceful Cooperation powstał w 1998 r. w wyniku połączenia grup Pump i Clon. Czy byliście ostatecznie zadowoleni z fuzji?

 

„Yoga”: Połączenie obu kapel było dobrym pomysłem, chociaż na początku było trochę zamieszania. Graliśmy to, co nas akurat jarało, a było tego sporo więc i style się przeplatały.

 

Paweł „Moczo” Moczadło: Jak to ładnie brzmi – fuzja hehehe. Tak naprawdę zespół Pump przechodził kryzys. Perkusista i basista („Bulas” i „Siekier”) postanowili stworzyć nowy projekt z wokalistą Funk Jello – „Yogą”. Tak powstał Clon. Był to swoisty nóż w plecy, który boli do dziś hehe. Po pewnym czasie chcąc ratować nasz zespół postanowiliśmy się połączyć. Fuzja, o której mówisz zaowocowała nowymi pomysłami i eksplozją energii – to chyba dobrze.

 

Mieliście pomysł na zespół? Czy postawiliście na przypadek, improwizacje, a efekt końcowy was zaskoczył bo nie da się ukryć, reprezentowaliście sobą godny poziom.

 

Moczo”: Nie, nie, nie... Powiem tak – Spontaniczność i burza mózgów!!! Muzyka to nie matematyka. Tu trzeba przełamywać schematy. Łączyć nie pasujące na pozór elementy. Bawić się przy tym dobrze. No i przyjaźń. To chyba ta chemia między nami wszystkimi działała i działa do dziś skoro chce nam się po latach znów razem przelewać pot na próbach choć już siwych włosów blask hehehe...

 

Trzech wokalistów – konflikty czy zgodność w przeforsowywaniu pomysłów?

 

„Yoga”: Trzech wokalistów to ogromne możliwości. Moglibyśmy pewnie lepiej wykorzystać ten potencjał, gdybyśmy potrafili śpiewać. Trzy wokale to na pewno był znak rozpoznawczy PC, a poza tym mogliśmy robić sporo zamieszania, co świetnie sprawdzało się na koncertach. Konflikty były, np. „Moczo” uważał, że ma za mało tekstów do śpiewania. Jako „führer” kłopoty rozwiązywałem mało dyplomatycznie hehe. Było trochę obrażania się ale w gruncie rzeczy wszyscy się świetnie bawiliśmy.

 

„Moczo”: Działaliśmy na zasadzie teorii Wielkiego wybuchu hehehe... Na początku był chaos. Zgodność pojawiła się na końcu hehehe. Pierwsze skrzypce zawsze grał „Yoga”. „Jeżu” jest chyba niespełnionym raperem (hehehehe) – uwielbiał rymować. Mi przypadły tzw. wokalizy lub jak kto woli wycie do księżyca hehehe. Uważam jednak, że udało nam się ogarnąć ten cały burdel.

 

Kto komponował materiał?

 

„Yoga”: Kawałki powstawały na próbach, trochę same z siebie. Radek, „Siekier” albo „Niedźwiedź” przynosił jakiś motyw, reszta do tego grała. Jak żarło to powstawał kawałek, jak nie to do pieca i już. Parę numerów powstało chyba nawet na bazie jakichś wokali.

 

„Moczo”: Często nasz basista „Siekier” przynosił jakąś linie melodyczną basu i jak tylko numer „żarł” to momentalnie tworzyliśmy całość. Byliśmy pełni pomysłów. Każdy starał się przemycić coś swojego do piosenki i to chyba stanowiło o tej różnorodności naszego materiału. Mieszaliśmy style ale zawsze brzmiało to po naszemu. Nie boję się powiedzieć, że było to dość charakterystyczne. Choć chyba za mało skoro nie przebiliśmy się z tym dalej.

 

Peaceful Cooperation – laureat kilku festiwali, ponad setka koncertów, występy w stacjach telewizyjnych, nagrany materiał demonstracyjny na przyszłą płytę. Były też rozmowy z wydawcami. Czy czujecie zawód, że nie udała się profesjonalna „kariera”?

 

„Yoga”: Ludzie często pytają nas dlaczego przestaliśmy grać i tak naprawdę to nie znam odpowiedzi. Może podobnie jak FJ nie mieliśmy już razem nic do powiedzenia? Wychodzę jednak z założenia, ze wszystko dzieje się z konkretnych powodów. Kto wie jak potoczyłoby się to wszystko, gdybyśmy nie przestali grać? Może nigdy nie wyjechałbym do Austrii, nie poznał mojej żony i nie został ojcem najfajniejszej córki we wszechświecie? W każdym razie zawsze jest zajebiście się spotkać i zagrać razem koncert. Jak się raz stało na scenie i śpiewało dla zadowolonych słuchaczy, to zawsze potem tego brakuje.

 

„Moczo”: Minęło już trochę czasu od wydarzeń o które pytasz, a co za tym idzie zdążyłem się już do nich zdystansować na tyle, że niczego nie żałuję. Spełniam się jako mąż i ojciec i to w pełni mi wystarczy. Czasem tylko puszczam wodze fantazji i wyobrażam sobie nasz zespół jako jakaś tam gwiazda na polskiej scenie. Choć jak spojrzeć na naszą tzw. polską scenę muzyczną to chyba dobrze, że nie siedzimy w tym gównie.

 

Czy planujecie czynny powrót do działalności muzycznej pod nazwą PC lub inną?

 

„Yoga”: Fajnie byłoby nagrać porządnie jakiś przekrojowy składak z najlepszych numerów PC. Na początku w Austrii próbowałem coś śpiewać z jakimiś DJ’ami itp., ale to chyba tylko z przyzwyczajenia. Gdyby się jednak okazało, że jest szansa pośpiewać w jakiejś funkowej kapeli to jestem zwarty i gotowy.

 

„Moczo”: Nie ale nigdy nic  nie wiadomo hehehee

 

 

 

Wywiad przeprowadzony 23 sierpnia 2012 r. Materiały zdjęciowe dostarczył Andrzej „Bulas” Ciuchta.

 

Wywiad w skróconej wersji ukazał się na stronie Internetowej "Nasz Elbląg" oraz 30.08 drukiem na łamach tygodnika „Nasz Elbląg”.

 

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu pisma Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w TVP Olsztyn

  Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne, który odbył się 20 stycznia 2015 r., w „Galerii Na Schodach” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. Część zbiorów zostało w 2018 r. umieszczonych w czwartym multimedialnym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zdjęcia pochodzą z reportażu wyemitowanego w informacjach o godz. 18:30 na antenie TVP Olsztyn – Telewizji Polskiej S.A. Realizacja: Magdalena Detmer, Krzysztof Paluszyński.

  czytaj więcej
 • Elbląskie Archiwalia Muzyczne w Polskim Radiu Olsztyn

  Wywiad z Krzysztofem Bidzińskim na temat wystawy Elbląskie Archiwalia Muzyczne można było także posłuchać w Wiadomościach w Studio Elbląg Radia Olsztyn 103,4 MHz oraz w audycji Strefa Kultury na antenie Polskiego Radia Olsztyn 103,2 MHz i przez Internet. Wywiad przeprowadził Wojciech Chromy (Polskie Radio Olsztyn).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Dzienniku Elbląskim

  W styczniu 2010 r., czytelnicy Dziennika Elbląskiego mogli wygrać w konkursie trzy egzemplarze multimedialnej książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna” autorstwa Krzysztofa Bidzińskiego. Pierwszą edycję książki wydano w 300 egzemplarzach na płycie kompaktowej (CD) przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Publikacja zawiera biogramy, zdjęcia, nagrania audio i wideo. Nakład wyczerpany! Obecnie dostępne jest piąte wydanie książki, które ukazało się w sierpniu 2018 r., opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl. Polecamy serdecznie!

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej