archiwum

Wywiady

Premiera w Radiu Alfa (Kraków)

13 października na antenie krakowskiego Radia Alfa 102.40 FM w audycji "Mały Leksykon Wielkich Zespołów", Artura Chachlowskiego nastąpiła premiera płyty MUZYCZNA WARMIA I MAZURY. Zostały wyemitowane nagrania grup TRANSkabel z Barczewa oraz Five Of Green z Elbląga. Polecamy fragment audycji oraz recenzje płyty.


 

 

Przed miesiącem ukazała się kompilacja zatytułowana „Muzyczna Warmia i Mazury”, na której znalazło się 17 utworów 17 wykonawców z 16 miast tej przepięknej polskiej krainy. Album powstał z inicjatywy portalu www.muzycznyelblag.pl, a jego aktywnym propagatorem jest Krzysztof Bidziński, autor Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej.

Wydawnictwo to ma charakter informacyjny i promocyjny. Znajdujemy na nim nagrania reprezentatywne dla twórczości młodych twórców, którzy do tej pory nie mieli jeszcze okazji zadebiutować pełnowymiarowymi albumami. Owszem, niektóre zespoły, jak hybaTy, The Lollipops, C7 Band, AppleMint, eeLTown, Hyperial czy Popcore prezentowane były na antenie ogólnopolskich rozgłośni radiowych, bądź w „Teleexpresie” czy u Kuby Wojewódzkiego, niektóre koncertowały między innymi w Jarocinie, w konkursie „Debiuty” Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, niemniej jednak nie zaistniały jeszcze w świadomości tzw. „masowego słuchacza”. 

Jak przystało na tego typu wydawnictwo, zawiera ono zróżnicowane gatunki muzyczne, a utwory utrzymane są często w dość mocno różniących się od siebie klimatach. Znajdujemy więc na płycie „Muzyczna Warmia i Mazury” i rocka, i bluesa, metal (nawet black!), punk, hip-hop, dance, pop, ambient, reggae, muzykę gitarową, a także brzmienia elektroniczne. Trudno opisywać w takich przypadkach utwór po utworze. Lepiej niech w tym miejscu znajdzie się lista uczestników tego projektu. Wszyscy wykonawcy, bez wyjątku, zasługują na wyróżnienie i uwagę sympatyków reprezentowanych przez nich stylów i gatunków.

Na koniec zwrócę tylko uwagę Czytelnikom naszego portalu na zespoły C 7 Band, Exanimis i Five Of Green. To one grają muzykę najbliższą kręgom najbliżej Waszych progresywno-metalowych zainteresowań. Warto przyglądać się kolejnym krokom tych wszystkich mazursko-warmińskich grup i trzymać kciuki za niewątpliwie należny im sukces. Z pewnością na niego zasługują.


Artur Chachlowski Radio Alfa, Kraków audycja „Mały Leksykon Wielkich Zespołów” 13.10.2010



www.radioalfa.pl
www.mlwz.pl

  • Teraz My, Reszta Może Poczekać, reedycja, 2024

    Po 30 latach od wydania na kasecie magnetofonowej składanki „Teraz My, Reszta Może Poczekać, Elbląg '94”, w grudniu 2024 r. ukazała się jej reedycja na płycie kompaktowej! Oprócz nagrań grup: Quiet, Labirynt, Laputita, Bigriss, Epic, Neandertal, Sun In The Glass, Kaptur Mnicha, Funk Jello, Trauma na kompilacji usłyszycie także wywiady z inicjatorami i wydawcami składanek Edwardem Mołodziejko, Markiem Nowosadem i Krzysztofem Bidzińskim, którzy opowiedzieli m.in. o historii powstania kompilacji z 1994 i 2009 r. Nakład wydawnictwa jest limitowany. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!

    czytaj więcej
  • Encyklopedia w Metal Hammer

    W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję Macieja Krzywińskiego o książce Elbląska Encyklopedia Muzyczna. Czasopismo do nabycia w salonach prasowych oraz sklepach internetowych. Polecamy!

    czytaj więcej
  • Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024 – konferencja

    Konferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.

    czytaj więcej
  • Metal Elbląg Compilation

    24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!

    czytaj więcej
  • Elbląska Encyklopedia Muzyczna V

    W sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!

    czytaj więcej