archiwum

Wywiady

Premiera w Radiu Alfa (Kraków)

13 października na antenie krakowskiego Radia Alfa 102.40 FM w audycji "Mały Leksykon Wielkich Zespołów", Artura Chachlowskiego nastąpiła premiera płyty MUZYCZNA WARMIA I MAZURY. Zostały wyemitowane nagrania grup TRANSkabel z Barczewa oraz Five Of Green z Elbląga. Polecamy fragment audycji oraz recenzje płyty.


 

 

Przed miesiącem ukazała się kompilacja zatytułowana „Muzyczna Warmia i Mazury”, na której znalazło się 17 utworów 17 wykonawców z 16 miast tej przepięknej polskiej krainy. Album powstał z inicjatywy portalu www.muzycznyelblag.pl, a jego aktywnym propagatorem jest Krzysztof Bidziński, autor Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej.

Wydawnictwo to ma charakter informacyjny i promocyjny. Znajdujemy na nim nagrania reprezentatywne dla twórczości młodych twórców, którzy do tej pory nie mieli jeszcze okazji zadebiutować pełnowymiarowymi albumami. Owszem, niektóre zespoły, jak hybaTy, The Lollipops, C7 Band, AppleMint, eeLTown, Hyperial czy Popcore prezentowane były na antenie ogólnopolskich rozgłośni radiowych, bądź w „Teleexpresie” czy u Kuby Wojewódzkiego, niektóre koncertowały między innymi w Jarocinie, w konkursie „Debiuty” Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, niemniej jednak nie zaistniały jeszcze w świadomości tzw. „masowego słuchacza”. 

Jak przystało na tego typu wydawnictwo, zawiera ono zróżnicowane gatunki muzyczne, a utwory utrzymane są często w dość mocno różniących się od siebie klimatach. Znajdujemy więc na płycie „Muzyczna Warmia i Mazury” i rocka, i bluesa, metal (nawet black!), punk, hip-hop, dance, pop, ambient, reggae, muzykę gitarową, a także brzmienia elektroniczne. Trudno opisywać w takich przypadkach utwór po utworze. Lepiej niech w tym miejscu znajdzie się lista uczestników tego projektu. Wszyscy wykonawcy, bez wyjątku, zasługują na wyróżnienie i uwagę sympatyków reprezentowanych przez nich stylów i gatunków.

Na koniec zwrócę tylko uwagę Czytelnikom naszego portalu na zespoły C 7 Band, Exanimis i Five Of Green. To one grają muzykę najbliższą kręgom najbliżej Waszych progresywno-metalowych zainteresowań. Warto przyglądać się kolejnym krokom tych wszystkich mazursko-warmińskich grup i trzymać kciuki za niewątpliwie należny im sukces. Z pewnością na niego zasługują.


Artur Chachlowski Radio Alfa, Kraków audycja „Mały Leksykon Wielkich Zespołów” 13.10.2010www.radioalfa.pl
www.mlwz.pl

 • Encyklopedia w Teraz Rocku

  Polecamy najnowszą recenzję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w lutowym wydaniu (pisma rockowego) Teraz Rock – „Na ponad 400 stronach autor z niezwykłą drobiazgowością opisał uniwersum rockowe, Elbląga. Książka zainteresuje przede wszystkim osoby związane z Elblągiem, ale nie tylko, bo stamtąd pochodzą przecież Wanda Kwietniewska, Wojtek Balczun z Chemii, deathmetalowe ekipy Trauma i Demise czy punkowcy z Trepanacji Czaszki".

  czytaj więcej
 • Loopcyfer

  Solowy projekt założony w 2015 roku przez Pawła „Lutzy” Poźniaka – śpiew, gitara, klawisze, komputer. W 2015 r. wystąpił podczas „Śniadania na trawie” na terenie Centrum Sztuki Galeria EL z akompaniamentem Macieja „Very” Olewniczaka – klawisze i Wiktora Piskorza – perkusja. Podczas koncertu zaprezentowali utwory: „Melayna” (Worm), „Tór de franz” (Melayna), „Snitch” i „Koty”.  W październiku 2017 r. Loopcyfer wystąpił na Halloween Party po wernisażu Janusza „Gore77” Kozaka w klubie Mjazzga. Na swoim koncie ma także zarejestrowany własnym sumptem wideoklip do piosenki „Ekrany” opublikowany w serwisie YouTube.

  czytaj więcej
 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej