Właścicielem Radia EL 94,10 FM było Towarzystwo Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu z siedzibą przy ulicy 1 Maja 2. Rozgłośnia powstała z inicjatywy Witolda Wernera, który był pierwszym redaktorem naczelnym oraz prezenterem. 10 czerwca 1992 r. o godzinie 16 wyemitowano pierwszą piosenkę „Radio Ga Ga” grupy Queen. Utwór powracał na antenę co roku o tej samej porze. Od 1993 r. redaktorem naczelnym był Paweł Kasperczyk. Jedna ze ścian radia była pokryta autografami goszczących w radiu wykonawców z całego kraju. Przez 20 lat istnienia stacja nadawała programy muzyczno-informacyjne. Przez redakcję przewinęło się wielu pracowników, wolontariuszy, pasjonatów, mających wpływ na historię stacji. 5 marca 2012 r. po wyemitowaniu symbolicznego utworu „The Show Must Go On” (Queen) o godzinie 17 nastąpiła cisza w eterze. Po 20 latach Radio EL przestało nadawać. Na częstotliwości pojawiła się rozgłośnia ESKA (Radio ESKA Elbląg) przeznaczając 30 minut na lokalny program.
Redakcja: K. Bidziński
Więcej informacji w czwartym wydaniu książki „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. Zamówienia: redakcja@muzycznyelblag.pl lub muzycznyelblag@tlen.pl
Zamów tekst popularnonaukowy o Radiu EL pt. „Tu mówiło Radio Elbląg 94,10 FM”.
Zdjęcia przedstawiąją gości audycji "Elbląska Encyklopedia Muzyczna" z lat 2007-2012. Więcej w dziale: Audycja.
W najnowszym e-magazynie JazzPRESS 1-2/2025 znajdziecie recenzję Piotra Zdunka o książce „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”. W numerze przeczytacie m.in. także wywiady z Przemysławem Dyakowskim, Pauliną Owczarek i Martą Goluch. Wspomienie: Quincy Jones, Roy Haynes, Lou Donaldson oraz recenzje płyt: Pata Methenya, Michała Urbaniaka, Moniki Borzym czy Ross Bellenoit. Polecamy!
czytaj więcejPo 30 latach od wydania na kasecie magnetofonowej składanki „Teraz My, Reszta Może Poczekać, Elbląg '94”, w grudniu 2024 r. ukazała się jej reedycja na płycie kompaktowej! Oprócz nagrań grup: Quiet, Labirynt, Laputita, Bigriss, Epic, Neandertal, Sun In The Glass, Kaptur Mnicha, Funk Jello, Trauma na kompilacji usłyszycie także wywiady z inicjatorami i wydawcami składanek Edwardem Mołodziejko, Markiem Nowosadem i Krzysztofem Bidzińskim, którzy opowiedzieli m.in. o historii powstania kompilacji z 1994 i 2009 r. Nakład wydawnictwa jest limitowany. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję Macieja Krzywińskiego o książce Elbląska Encyklopedia Muzyczna. Czasopismo do nabycia w salonach prasowych oraz sklepach internetowych. Polecamy!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejProsty, lakierowany, krwisto-czarny projekt digipacku trójmiejskiego Animagnetical’u prosto spod igły Solitonu ukazał się 3 września 2013 r. Zespół znam już z wydanych wcześniej mini albumów (patrz recenzje). W zasadzie pełnoczasowy album pt. "Animagnetical” to ich debiutancki krążek. Otrzymujemy 11 utworów utrzymanych w stylistyce rock, grunge, gdzie dostrzec można na przykład echa Malfunkshun z płyty „Apple” lecz tam także usłyszymy np. Led Zeppelin lub Guns N' Roses czyli wszystko się powtarza. Muzyka to przecież jeden wielki kocioł z którego każdy wyciąga to czego pragnie.
czytaj więcej