archiwum

Aktualności

Prace naukowe i popularnonaukowe

Zapraszamy do czytania prac naukowych i popularnonaukowych zamieszczonych w dziale artykuły napisanych m.in. przez: doc. dr Agnieszkę Leszczyńską z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego; prof. dr hab. Wiktora Łyjaka z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie; Wiesławę Rynkiewicz-Domino, Tadeusza Nawrolskiego z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu.


prof. dr hab. Andrzeja Grotha, prof. zw. dr hab. Marka Andrzejewskiego, prof. zw. dr hab. Krzysztofa Macieja Kowalskiego z Uniwersytetu Gdańskiego; prof. dr hab. Romana Czaję z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; muzykologa Ks. dr Piotra Towarka, Ks. prof. Anastazego Ludwika Bławata; dr Dorotę Popławską z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, prof. dr hab. Waldemara Górskiego, prof. Małgorzatę Skorupę z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

 

Tematyka lokalna i krajowa. Przeszłość i współczesność muzyczna

 

 

K. Bidziński, „Geneza elbląskiego środowiska muzycznego w latach 1945-2011”.Tekst został nagrodzony w konkursie Sopockie Korzenie Rocka. 

 

K. Bidziński, „Elbląskie wydawnictwa płytowe jako lokalne dziedzictwo kulturowe”.Tekst został wyróżniony w konkursie Sopockie Korzenie Rocka.

 

K. Bidziński, „Katalog elbląskich fonogramów (1973-2013)”.

 

K. Bidziński, „Elbląska muzyka. Zapis wywiadów filmowych”.

 

K. Bidziński, „Bibliografia polskich mediów muzycznych”.

 

K. Bidziński, „Recenzje, relacje, wywiady. Część 1”.


K. Bidziński, „Recenzje, relacje, wywiady. Część 2”.


K. Bidziński, „MuzEL w Radiu EL”.

  

K. Bidziński, „Wpływ Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych na życie Elbląga na przykładzie dorobku zawodowego absolwentów i kadry z lat 1952-2014 oraz autodydaktyków”.

 

K. Bidziński, „Historia jazzu i big-beatu w Elblągu”.

 

K. Bidziński, „Muzyka w Elbingu w XIX-XX wieku”.

 

K. Bidziński, „Pocztówki dźwiękowe ze Studiów Nagrań Dźwiękowych”.

 

K. Bidziński, „Bibliografia muzyczna Elbinga i Elbląga”.

 

K. Bidziński, „Hallo, hallo! Elbląg UKF FM! Radia, radiowęzły, radiostacje w latach 1947-2015”.

 

K. Bidziński, „Polska prasa muzyczna w zarysie”.

 

K. Bidziński. „Benno Bombe Musik-Haus in Elbing”.

 

K. Bidziński, „Musikinstrumenten Warenhaus- und Flügel, Violine-Fabrik”.

 

K. Bidziński, „Sprechmaschinen in Pianohaus Oskar Schneider”.

 

K. Bidziński, „Radio-Apparate in Elbing, Marienburg und Ostmarken-Rundfunk A.G. Königsberg”.

 

K. Bidziński, „Fonografia pod piracką banderą w latach 1989-1994”.

 

K. Bidziński, „Fonografia w PRL”.

 

K. Bidziński, „Cyfrowe oprogramowanie i sprzęt w muzyce eksperymentalnych pluginowców z „Home Recording Studio” PC/Win oraz demosceny Amiga”.

 

 • Kiev Office – „Nordowi Môl”, Halo Kultura, 2020, (CD)

  Wychodzi na to, że nową dekadę XXI w. warto umuzykalnić sobie nowym albumem gdyńskiego Kiev Office. Nadmorscy rzemieślnicy gitarowych dźwięków zabierają nas w podróż zmienną jak notowania na giełdzie. Ten zespół chyba nigdy nie zaniżył poprzeczki. Nigdy nie nudziłem się słuchając ich płyt. Różnorodność, nostalgia, hałas, przestrzeń, udana produkcja... Oni zawsze wiedzieli jak podnosić na duchu. Z worka nieszablonowych rozwiązań brzmieniowych nawiązujących do klasyków gatunków... Co za wyświechtana formułka! Ten (kolejny) album jest zwyczajnie udany!

  czytaj więcej
 • Jogurtowa kooperacja

  Tym razem będzie o muzyce, sukcesach przeciekających przez palce, mediach, a także o obrazach i... „sejmowych ogórach”. Panie i panowie: Jarosław „Jogurt”/„Yoga” Polański pierwszy elbląski raper/traper na kiszonym kwasie!

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu MORS UG

  Dzisiaj o godz. 18 usłyszycie o „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” w audycji Raport Literacki emitowanej w akademickim Radiu MORS (Mega Otwarte Radio Studenckie) Uniwersytetu Gdańskiego. Wywiad z autorem książki przeprowadzi Jakub Ruźniak. Zapraszamy do słuchania przez sieć! Wyemitowano nagrania: Pies – „Kot” (TERAZ MY, Reszta Może Poczekać 2) oraz The Lollipops – „Long Way Home” (Muzyczna Warmia i Mazury).

  czytaj więcej
 • Encyklopedia w Radiu Gdańsk, 2

  10 stycznia w audycji Kamila Wicika w Radiu Gdańsk 103,7 MHz zaprezentowano tym razem papierową wersję „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej”. Oprócz przedstawienia genezy książki i jej aktualizacji, poruszono tradycyjnie temat powiązań elbląskiej sceny muzycznej z trójmiejską. Zostaną także wyemitowane nagrania elbląskich i (ex-elbląsko-gdańskich) zespołów m.in. grupy Fumez z utworem „Trzewia”. Szczegóły emisji audycji niebawem. Nasłuchujcie Radia Gdańsk!

  czytaj więcej
 • Inter-Skomens

  Zespół działał w latach siedemdziesiątych w Technikum Mechanicznym przy ul. J.A. Komeńskiego. W skład zespołu wchodzili: Władysław Kobylewski – gitara, Piotr Hajdukonis – gitara basowa, Leszek „Słoma” Lamkiewicz – śpiew, perkusja. W zespole udzielali się także m.in. Zenek Petrykowski – śpiew i Krzysztof Dudzicki – perkusja. Z zespołem przyjaźnili się Wojciech Górny i Wanda Kwietniewska. Grupa wykonywała muzykę rock i hard rockową oraz utwory z repertuaru m.in. Jimiego Hendrixa, The Shadows i Czesława Niemena. Zespół koncertował m.in. na szkolnych imprezach oraz przeglądach artystycznych w Elblągu i okolicach.

  czytaj więcej