Zapraszamy do czytania prac naukowych i popularnonaukowych zamieszczonych w dziale artykuły napisanych m.in. przez: doc. dr Agnieszkę Leszczyńską z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego; prof. dr hab. Wiktora Łyjaka z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie; Wiesławę Rynkiewicz-Domino, Tadeusza Nawrolskiego z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu.
prof. dr hab. Andrzeja Grotha, prof. zw. dr hab. Marka Andrzejewskiego, prof. zw. dr hab. Krzysztofa Macieja Kowalskiego z Uniwersytetu Gdańskiego; prof. dr hab. Romana Czaję z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; muzykologa Ks. dr Piotra Towarka, Ks. prof. Anastazego Ludwika Bławata; dr Dorotę Popławską z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, prof. dr hab. Waldemara Górskiego, prof. Małgorzatę Skorupę z Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Tematyka lokalna i krajowa. Przeszłość i współczesność muzyczna
K. Bidziński, „Geneza elbląskiego środowiska muzycznego w latach 1945-2011”.Tekst został nagrodzony w konkursie Sopockie Korzenie Rocka.
K. Bidziński, „Elbląskie wydawnictwa płytowe jako lokalne dziedzictwo kulturowe”.Tekst został wyróżniony w konkursie Sopockie Korzenie Rocka.
K. Bidziński, „Katalog elbląskich fonogramów (1973-2013)”.
K. Bidziński, „Elbląska muzyka. Zapis wywiadów filmowych”.
K. Bidziński, „Bibliografia polskich mediów muzycznych”.
K. Bidziński, „Recenzje, relacje, wywiady. Część 1”.
K. Bidziński, „Recenzje, relacje, wywiady. Część 2”.
K. Bidziński, „MuzEL w Radiu EL”.
K. Bidziński, „Historia jazzu i big-beatu w Elblągu”.
K. Bidziński, „Muzyka w Elbingu w XIX-XX wieku”.
K. Bidziński, „Pocztówki dźwiękowe ze Studiów Nagrań Dźwiękowych”.
K. Bidziński, „Bibliografia muzyczna Elbinga i Elbląga”.
K. Bidziński, „Hallo, hallo! Elbląg UKF FM! Radia, radiowęzły, radiostacje w latach 1947-2015”.
K. Bidziński, „Polska prasa muzyczna w zarysie”.
K. Bidziński. „Benno Bombe Musik-Haus in Elbing”.
K. Bidziński, „Musikinstrumenten Warenhaus- und Flügel, Violine-Fabrik”.
K. Bidziński, „Sprechmaschinen in Pianohaus Oskar Schneider”.
K. Bidziński, „Radio-Apparate in Elbing, Marienburg und Ostmarken-Rundfunk A.G. Königsberg”.
K. Bidziński, „Fonografia pod piracką banderą w latach 1989-1994”.
K. Bidziński, „Fonografia w PRL”.
W najnowszym wydaniu czasopisma Metal Hammer (09.2024) przeczytacie m.in. najnowszą recenzję książki Elbląska Encyklopedia Muzyczna autorstwa Macieja Krzywińskiego (Metal Hammer). Czasopismo do nabycia w salonach prasowych i w Internecie.
czytaj więcejKonferencja „Tożsamość miasta. Elbląg 1954-2024”, odbyła się 16 listopada w Sali A/01 Ratusza Staromiejskiego z okazji 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Podczas konferencji m.in. Krzysztof Bidziński wygłosił w zarysie historię elbląskiej fonografii na przykładzie pocztówek dźwiękowych, kaset magnetofonowych, płyt winylowych i kompaktowych wydanych przez elbląskie zespoły w profesjonalnych firmach fonograficznych.
czytaj więcej24 października 2024 r. ukazała się składanka Metal Elbląg Compilation z 13 elbląskimi zespołami z różnych odmian metalu wydana przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Na płycie kompaktowej (CD) usłyszymy: Christ's Flesh, Immemorial, Trauma, Aeonian, Chemia, Dar Semai, Thanatos, Lafayn, Demise, Ultrax, Enter Chaos, Neandertal, Mistrust. Kompilacja została wydana w limitowanym nakładzie. Szczegóły o wydawnictwie: redakcja@muzycznyelblag.pl lub Muzyczny Elbląg (Facebook) / Elbląska Encyklopedia Muzyczna (Facebook). Zapraszamy do kontaktu!
czytaj więcejW sierpniu 2018 r. ukazało się tym razem w wersji papierowej, piąte wydanie „Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej” Krzysztofa Bidzińskiego, opublikowane przez Elbląskie Archiwum Muzyczne. Publikacja na 428 stronach zawiera zaktualizowane dane z poprzednich opracowań (dzieje od XIII do XXI wieku, Elbing/Elbląg), nowe hasła z okresu: grudzień 2017 – lipiec 2018 oraz czarno-białe zdjęcia. Książka ukazała się dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Elbląg oraz sfinansowaniu przez grupę czytelników (Honorowi Wydawcy) i autora. Polecamy!
czytaj więcejPaństwowe Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex” założono w 1972 r. w Warszawie z przekształcenia sklepów dewizowych banku PKO. W sieci sklepów „Pewex” dostępne były towary krajowe i importowane, których sprzedaż odbywała się za dewizy, czyli waluty wymienialne oraz bony towarowe PKO S.A. W Elblągu oddziały Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego „Pewex” mieściły się m.in. przy ul. Armii Czerwonej i Związku Jaszczurczego.
czytaj więcej